Konvenčná versus organická bavlna
Stavíme sa, že keď toto teraz čítate, máte na sebe niečo z bavlny. Je to najpoužívanejšia textília na celom svete.
Viete aký je rozdiel medzi klasickou konvenčnou bavlnou a bio bavlnou? Výrazný.
V skratke. Organická bavlna sa pestuje ekologickým spôsobom bez použitia akýchkoľvek syntetických chemikálií, regulátorov rastu rastlín, defoliantov a hnojív, sa považuje za „organickú“ bavlnu. Oproti tej klasickej je biobavlna na dotyk jemnejšia, odolnejšia, pevnejšia, priedušnejšia a zachováva si prirodzenú mäkkosť. Nespôsobuje žiadne alergické reakcie.
Poďme sa podrobnejšie pozrieť na rozdiely pri pestovaní a spracovaní konvenčnej a organickej bavlny. A prečo my v naturmamas máme bio bavlnu radšej.
1) Voda
Tričko z organickej bavlny spotrebuje cca 180 litrov vody na svoju výrobu.Tričko z bežnej konvenčnej bavlny 11x viac vody. Na jeho výrobu sa použije približne cez 2000 litrov vody. Pre lepšiu predstavu – jedna vaňa plná vody obsahuje cca 180 litrov.
Bavlníky sú rastliny veľmi náročné na vodu a pestovanie. Zalievajú sa buď dažďovou vodou alebo sa zavlažujú.
Väčšina organickej bavlny (cca 80 % produkcie) je zalievaná prirodzene – prostredníctvom zrážok. Konvenčná (neorganická) bavlna je niekoľko násobne náročnejšia na spotrebu vody, pestuje sa za pomoci rozsiahleho zavlažovania, pri ktorom sa vyčerpávajú podzemné vody.
2) Pesticídy vs biologická diverzita
Z hľadiska používania pesticídov je organická bavlna pre Zem výrazne lepšia. Pestovatelia organickej bavlny sa chemickým pesticídom vyhýbajú na míle. Nechávajú si poradiť prírodou. Región, kde sa pestuje biobavlna je biologicky rozmanitý s vyváženým obyvateľstvom – kontrolovanými biologickými škodcami. Teda hmyzom, ktorý „požiera“ menších škodcov aby nedošlo k zničeniu rastliniek. Okrem predátorského hmyzu poľnohospodári využívajú v rámci zachovania biodiverzity striedanie plodín, medziplodiny, prip. biologické pesticídy (typu neemový olej). Čo sa týka buriny, tak je odstraňovaná mechanicky, rukami, motykami.
Len konvenčná bavlna používa viac ako 25 percent pesticídov používaných v poľnohospodárstve na celom svete. Pesticídy patria do skupiny výrazných škodcov pre životné prostredie a biodiverzitu. Dostávajú sa do vody, ktorá je absorbovaná ďalšími rastlinami a prijímaná nechtiac aj zverou, ktorá prichádza s postihnutou vodou či rastlinou do styku. Nehovoriac o farmároch, ktorí sú vystavovaní účinkom pesticídov, ktoré majú žiaľ často katastrofálny dopad na ich život a zdravie.
3) Emisie
Globálne otepľovanie ide ruka v ruke so skleníkovými plynmi. Príčinou skleníkového efektu sú skleníkové plyny, ktoré dovoľujú slnečným lúčom preniknúť atmosférou.
Pri pestovaní organickej bavlny sa emituje približne o 46 percent menej CO2 ako pri bežnej bavlne.
CO2 predstavuje až štvrtinu skleníkových plynov, ktoré ničia ozónovú vrstvu.
4) Pôda
Biobavlna sa pestuje vo svojej pôvodnej forme prirodzeným spôsobom – s použitím prírodných hnojív a s rešpektom k aktuálnym klimatickým podmienkam ako aj potrebnej dĺžke pestovania.
Pôda sa berie ako živý eko systém a nielen ako akési médium pre rast nejakej rastliny. Kompost, efektívna recyklácia živín, časté striedanie plodín a krycie plodiny nahrádzajú syntetické hnojivá, aby bola pôda zdravá, dokázala sa regenerovať. A nebola preťažená. Na rozdiel od pestovania tej konvenčnej bežnej bavlny.
Pri pestovaní geneticky modifikovanej konvenčnej bavlny dochádza často k erózii pôdy. Navyše chemické látky na podporu jej rastu sa pri daždi zmývajú do riek a podzemných zdrojov vody.
5) Zber
Organická bavlna sa zbiera často ručne, bez použitia strojov, chemikálií alebo defoliantov (látky spôsobujúe „odlistenie“ – áno, čítate správne aj také existuje).
Ručný zber znižuje množstvo odpadu v poľnohospodárskom procese a zároveň zachováva kvalitu bavlneného vlákna. Pre pracovníkov pracujúcich s organickou bavlnou je zber úplne bezpečný.
Naopak, pred zberom klasickej neorganickej bavlny je pred jej zberom často aplikovaný chemický postrek. Následne je zbieraná za pomoci strojov.
6) Úprava a farbenie
Pri geneticky modifikovanej bavlne berme v úvahu, že sa masívne hnojí, postrekuje pesticídmi, chemicky upravuje počas zberu a v podstate počas celého cyklu spracovania. Príjemná hebkosť, mäkkosť a iné kvality typu anistatické vlastnosti a pod. sú docielené chemickými látkami.
Biobavlna sa pestuje a upravuje len prirodzeným spôsobom za pomoci prírodných pesticídov, hnojív. Pri výbere druhu bavlníka sa berie v úvahu konkrétne miesto, pôda, na ktorej bude rásť a kombinovať s s ostatnými plodinami. Čo sa týka farbenia, často sa farbí prírodnými olejmi, bylinami, ílom, ale aj šetrnými syntetickými farbivami.
7) Cena
Organická bavlna je oveľa náročnejšia na celý jej životný cyklus od prípravy osiva, pôdy, pestovania, zberu. A logicky je preto aj niekoľko-násobne drahšia. Bavlna klasická je lacnejšia, má oveľa vyššiu maržu a nesporný počet nevýhod spomenutých vyššie.
Bio bavlna má na rozdiel od konvenčnej bavlny dlhodobé priaznivé výhody z hľadiska ochrany životného prostredia, ochrany zdravia zákazníka, ochrany zdravia ľudí a životov ľudí pracujúcich v bavlnovom priemysle.
Pre nás, naturmamas, biobavlna v súboji vyhráva. Jednoznačne ju odporúčame každému, nielen deťom či dospelým trpiacimi alergiami, prejavmi atopického ekzému či iných kožných reakcií.