Revolucionár menom Apple Skin
Trvalo udržateľná móda začína výberom ekologických surovín a inovatívnych materiálov.
Ďalším revolucionárom, ktorý si získal srdcia viacerých konzumentov nielen alternatívnej módy, je materiál Apple Skin.
Je založený na regenerácii vyradených ovocných vlákien a ich premene na odolný materiál, ktorý si potrpí na klasickú estetiku prírodnej kože a predstavuje výnimočný doplnok k modernej kolekcii ekologických materiálov.
Čo je Apple Skin?
„Jablková koža“ menom Apple Skin patrí do skupiny vegan kože. Je udržateľnou alternatívou k zvieracej koži, vyrobenou na biologickom základe. Jej výroba siaha do talianskeho Bolzana, odkiaľ pochádzajú jablká, ktoré sú zdrojom tohto materiálu. Vzniká zo šupiek, výliskov a jadier jabĺk, ktoré by inak tvorili tony odpadu. Skvelé na tom je, že sa tento „odpad“ premieňa na využiteľné zdroje a tým opäť podčiarkuje význam obehového hospodárstva z ekologického pohľadu. Od odpadu až po štýl sedí doslova aj na túto alternatívu.
Kto túto alternatívu vymyslel?
FRUMAT, talianska spoločnosť pôsobiaca v regióne severného Talianska má na svedomí túto inovatívnu technológiu. Pôsobí v oblasti, ktorá je známa najmä svojou výrobou jabĺk, ktorá má za ušami okrem produkcie jabĺk, štiav a produktov z jabĺk aj neskutočne veľký „jablkový odpad“. AppleSkin bola vytvorená ako reakcia na práve na tento miestny problém – odpad z jabĺk, ako aj reakcia na zvyšujúci sa dopyt po ekologických alternatívach ku koži. Výsledný materiál na báze celulózy má rôzne textúry a hrúbku. Apple Skin je veľmi vďačný a všestranný materiál, ktorý má široké uplatnenie v rôznych priemyselných odvetviach.
Ako sa vyrába?
Koncept tohto materiálu na biologickej báze sa zrodil z jednoduchého pozorovania: keď sa pripraví jablková dreň či šťava, zostávajúca koža ako aj dužina sa často len tak vyhodí. Špeciálne jablkové výlisky vyrobené v priemysle sú klasifikované ako špeciálny odpad a vo väčšine prípadov bežne končia na skládkach alebo v niektorých prípadoch spaľujú na palivo.
Práve tento odpad z jabĺk – zvyškové výlisky či šupy jabĺk sa vysušia, rozdrvia a premenia na jemný prášok. Po spracovaní sa odosiela do továrne vo Florencii, kde sa kombinuje s polyuretánom a nanáša sa na bavlnené a polyesterové plátno. Výsledkom je odolná ale mäkká tkanina.
Výrazným aspektom používania jablkového odpadu je to, že sa jedná o úplne obnoviteľný zdroj. To výrazne znižuje vplyv CO2 v porovnaní s umelou kožou vyrobenou zo 100% fosílnych palív.
Za svoju inovatívnu, patentovanú textilnú technológiu získal FRUMAT v Miláne v roku 2018 prestížnu cenu Green Carpet Fashion Award. Všetky výrobky FRUMAT sú vegánske a schválené organizáciou PETA.
Ako sa používa?
Apple Skin je vďaka svojej schopnosti vytvárať rôznu textúru, mäkkosť, tvrdosť či hrúbku bežne používaný v odevnom priemysle. Jablkové odevy, obuv, batožina či rôzne doplnky sú už našou bežnou súčasťou. Uplatnenie si našla táto alternatíva z prírodného odpadu tam kde mala doteraz miesto len zvieracia koža.