Desatoro udržateľnej módy

Na udržateľnú módu neexistuje jednoznačná definícia čo to presne je.

Pomenúva sa rôznymi slovnými spojeniami ako napríklad: zelená (green) móda, slow fashion, pomalá móda, etická móda atď. Spoločným menovateľom všetkých pomenovaní je oveľa menší dopad na životné prostredie a férové a spravodlivé podmienky zamestnancov, ktorí participujú pri produkcii módy.

My v naturmamas sa snažíme pomôcť našej planéte ako aj ľuďom tým, že vám ponúkame udržateľné veci vyrobené z prírodných materiálov, alternatívnych bio-materiálov, ktoré kombinujú biológiu, technológiu či vedu o materiáloch a vytvárajú nové inovatívne látky. Nie hocijaké. Látky, ktoré v sebe spájajú dizajn, funkčnosť a výrazne redukujú negatívny vplyv na životné prostredie a ľudí pri ich výrobe. Dôležitým prvkom je férový prístup pri ich výrobe od samotného pestovania vstupov pre výrobu.

Udržateľnosť však nie je len vecou výroby, ale sprevádza celý životný cyklus výrobku. Pre nás je udržateľná vec tá, ktorá bola vyprodukovaná ekologicky za férových pracovných podmienok a má dlhší životný cyklus.  

Desatoro udržateľných naturmamas (opak fast-fashion).

Ponúkame vám náš pohľad na udržateľnosť.

  • Produkty sú vyrobené za ekologických podmienok, s ekologickým prístupom k rôznym aspektom (šetrenie životného prostredia, šetrenie prírodných zdrojov, dôraz na využívanie odpadového hospodárstva, vyhýbanie sa syntetickým umelým látkam v čo najväčšom merítku ak je to možné, využívanie)
  • Ľudia participujúci na celom životnom cykle pracujú v humánnych a zdraviu neškodných podmienkach s adekvátnou mzdou za odvedenú prácu. Nesmú na nej participovať deti, čo je žiaľ často vo fast-fashion priemysle bežné.
  • Výrobky sú vyrobené na mieru či na zákazku v takom množstve, v akom sa spotrebujú (vyhneme sa prebytkom na skládkach, ktoré sa musia recyklovať)
  • Nadčasový dizajn daného produktu poslúži niekoľko rokov.
  • Dlhú životnosť výrobku zabezpečíme vhodnou a pravidelnou starostlivosťou o daný výrobok.
  • Za udržateľnosť považujeme aj predlžovanie aktívneho životného cyklu produktov – napríklad používanie oblečenia inými osobami (mladší súrodenec či susedove deti, alebo second-hand, antikvariáty, charita, alebo v príp. zmeny veľkosti posun oblečenia osobám, ktorým bude naďalej slúžiť)
  • Opotrebovaný odev použijeme my alebo niekto ďalší na výrobu nového výrobku (jeho častí), alebo ho môžeme využiť na inú kreatívnu tvorbu (ponožky vs. hračky, staré džínsy vs. taška a pod.) či nebodaj upratovanie.
  • Uprednostňujeme produkty vyrobené z inovatívnych materiálov budúcnosti s využitím obnoviteľných zdrojov. Čo tak napríklad vegánsku kožu z odpadu šúp a jadier jabĺk tzv. AppleSkin, alebo z vlákien z listov ananásu tzv. Pinatex, kaktusu, či z banánových ako aj pomarančových vlákien? Takémuto textilnému priemyslu sa príroda teší rozhodne viac ako tomu fast-fashion.
  • Pri kúpe nielen oblečenia dbáme na zloženie, uprednostňujeme alternatívne bio-materiály a organické materiály, ktoré sú vyrobené bez pesticídov či kontaminantov životného prostredia. Taktiež sa obzeráme po recyklovateľných a rozložiteľných materiáloch pri kúpe čohokoľvek nielen na seba. Organická bavlna, ľan, konope, tencel, bambus a podobne. Sú drahšie z hľadiska pestovania, výroby, avšak lacnejšie z dlhodobého hľadiska odstraňovania škôd na životnom prostredí, v ktorom žijeme my a budú aj naše deti a ich deti.
  • Posledným bodom je nákup nového oblečenia do svojho šatníka. Vyskladajme si ho okrem nadčasového dizajnu aj z hľadiska kvality, funkčnosti, udržateľnosti. Snažme sa nepodliehať krátkodobým trendom a rozdávajme akékoľvek informácie týkajúce sa udržateľnosti aj ostatným. Každý malý krôčik sa počíta.

V naturmamas pristupujeme ku všetkým rešpektujúcim prístupom.

Náš názor je, že každý aj keď malým činom môže pribrzdiť škody na životnom prostredí. Každý človek si môže krôčik po krôčiku nájsť svoju formu udržateľnejšieho života. My dve, naturmamas, sme si v podstate prešli nevedome desaťročia dozadu obdobím udržateľnosti v zmysle kvantity. Ďalej fast-fashion post-pubertálnym obdobím kedy nastúpili na Slovensko módne fast-fashion reťazce. Vekom sme sa vrátili k tej prvej – lepšej forme.

Ži a nechaj žiť – tým sa chceme riadiť. Ak milujete módu a trendy kúsky, obnovujte svoje šatníky či už nákupom v sekáčoch, účasťou na swapoch, redesignujte, upcyklujte, požičiavajte (si/od iných). Ak však uprednostňujete novo vyrobené odevy, tak voľte nadčasový a vysokokvalitný dizajn, pokojne aj na mieru, ktorý vám vydrží na veky vekov. A podporte krátky predajný reťazec t.j. lokálnych predajcov či výrobcov, kde viete presne odkiaľ pochádza materiál, kto s ním pracoval a ako sa k vám dostal.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy