| | |

Piñatex -udržateľný dizajnérsky kúsok

Sme doňho! Nielen pre jeho dizajn, ale aj pre jeho rešpekt k prírode a živým tvorom. Zoznámte sa s priekopníkom vo svete životaschopných a udržateľných textílií. Najskôr však jeho mamou – Carmen Hijosa.

Zrod života produktu Piñatex® sa začal keď Carmen, odborníčka na výrobky z kože, sa v 90. rokoch zúčastňovala konzultácií s filipínskym kožiarskym priemyslom. V nemom úžase, šokovaná dopadmi hromadnej výroby kože a chemického opaľovania na životné prostredie došla k záveru, že to takto nemôže byť a musí s tým niečo spraviť. Vedomosť, že alternatívy k PVC nie sú riešením, ju nasmerovala na výskum udržateľnej alternatívy.

Inšpirovaná množstvom prírodných zdrojov vrátane použitia rastlinných vlákien pri tradičnom tkaní, ako sú jemné odevy Barong Tagalog, sa Carmen snažila vytvoriť novú netkanú textíliu. Takú, ktorá by sa mohla komerčne vyrábať s nízkou environmentálnou stopou počas celého životného cyklu výroby.

Ako sa vyrába Piñatex

Tento prírodný, udržateľný materiál vzniká z vlákien ananásových listov, ktoré sú vedľajším produktom pri zbere ananásu. Každoročne na Filipínach, kde sa pestuje, vznikajú tony tohto odpadu. Úžasné je, že sa tento „odpad“ dokáže premeniť na využiteľné zdroje a tým výrazným spôsobom prispieva k obehovému hospodárstvu. Listy sú vedľajším produktom to znamená že nepotrebujú na ich pestovanie navyše vodu, pôdu ani hnojivá (pri neudržateľným materiáloch by sme sa bavili aj o pesticídoch, chémii). Vďaka tomu majú malý environmentálny dopad na životné prostredie ak porovnávame s ostatnými textíliami. Po získaní vlákien sa navyše môže zvyšná biomasa použiť ako hnojivo.

Poľnohospodárske spoločenstvá z Filipín vykonávajú proces kultivácie, zberu, prania a odmasťovania vlákien a konečná časť spracovania materiálu sa uskutočňuje v Španielsku.

Výsledkom tohto procesu je udržateľný materiál, ktorý sa dá použiť mnohými rôznymi spôsobmi.

Kde ho možno použiť

Nie je žiadnym prekvapením, že získal označenie Vegan Fashion Label od organizácie PETA. Táto čisto rastlinná textília presahuje svet módy a supluje živočíšnu kožu kde sa len dá. Túto „kožu“ z ananásových listov využívajú dizajnéri po celom svete.

Na výrobu topánok, kde je nutný priedušný, tvarovateľný a odolný materiál.

Na výrobu tašiek, ruksakov, kabeliek a doplnkov, pretože materiál Piñatex sa vyznačuje jedinečnou textúrou, je pevný a ľahký.

Piñatex  sa využíva v celom módnom priemysle, pretože je pružný, ľahký, pevný a ešte aj vegan. Ideálny pre klasický štýl, ale aj pre inovatívny dizajn.

Nájdete ho aj v nábytkárskom odvetví, pretože sa dá ľahko aplikovať na čalúnenia. Je všestranný a poskytuje aj ekologický prístup. A pre ten istý účel aj v automobilovom priemysle.

Podobné články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

I accept the Terms and Conditions and the Privacy Policy